dhimbje koke

tet272022

Tiamina mund të reduktojë zhvillimin e migrenës te gratë

Sipas një studimi të botuar në Headache, marrja tiaminës në doza të larta ul ndjeshëm mundësitë e zhvillimit të migrenës, veçanërisht te gratë. Dhimbjet e forta të kokës dhe migrena...
transparent

nën112022

Migrena. Këshillat e farmacistit për trajtimin e simptomave

Kufizimi i konsumit të tepërt të disa barnave, reduktimi i konsumit të kafeinës, rekomandimi i terapive, efektiviteti i të cilave për migrenën bazohet në prova të konsoliduara...
transparent

nën152022

Vaji esencial i borzilokut. Studiohen efektet e dobishme kundër toksicitetit riprodhues

Origanum Majorana i përket familjes Labiatae dhe përdoret gjerësisht në mjekësinë tradicionale, në industrinë ushqimore dhe atë kozmetike. Është një bimë aromatike, shumë e...
transparent

shk92023

Dhimbjet. Studimi hedh dritë mbi rolin e mundshëm të antidepresivëve

Shumica e barnave kundër depresionit janë ose të paefektshme për lehtësimin e dhimbjeve, ose provat ekzistuese mbi efektivitetin e tyre nuk janë bindëse...
transparent

maj152023

Alzheimeri. FDA-ja miraton barin për menaxhimin e simptomave

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) ka njoftuar miratimin shtesë të brexpiprazolit në formë tabletash orale “për trajtimin e axhitimit të lidhur me...
transparent

maj312023

Migrena refraktare. Ketamina si spraj nazal mund të ketë efekte të dobishme

Ketamina në formën e sprajit nazal mund të jetë një trajtim i sigurt dhe efektiv për migrenën refraktare kronike, sipas një studimi të botuar në revistën “Regional Anesthesia & Pain...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC