çrregullime neurologjike

tet202022

Depresioni, ankthi dhe stresi. Përfitimet që vijnë nga shafrani

Depresioni, ankthi dhe stresi janë ndër çrregullimet mendore më të zakonshme në mbarë botën. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), numri i njerëzve me depresion është në rritje, veçanërisht në vendet me të...
transparent

tet272022

Tiamina mund të reduktojë zhvillimin e migrenës te gratë

Sipas një studimi të botuar në Headache, marrja tiaminës në doza të larta ul ndjeshëm mundësitë e zhvillimit të migrenës, veçanërisht te gratë. Dhimbjet e forta të kokës dhe migrena...
transparent

dhj142022

Kurkumina dhe mikrobiota. Efektet e dobishme rregulluese

Kurkumina është një polifenol që gjendet te shafrani i Indisë (Curcuma longa), një erëz shumë e njohur me origjinë orientale dhe që sot përdoret në kuzhinë edhe si suplement...
transparent

sht52023

Farmakovigjilenca, antiepileptikët në shtatzëni dhe rreziqet neonatale. Alarmi i EMA-s

Komiteti i Sigurisë në EMA (PRAC) ka rekomanduar masa të reja për të shmangur marrjen e medikamenteve që përmbajnë topiramat gjatë shtatzënisë, pasi ky medikament...
transparent

sht72023

Mungesa e fibrave në shtatzëni shkakton çrregullime neurozhvillimore te fëmijët

Mungesa e fibrave dietike në shtatzëni mund të rrisë rrezikun për zhvillim të vonuar neurologjik te foshnjat, sipas një studimi të botuar në “Frontiers in Nutrition” nga Kunio...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC