semundje kardiovaskulare

kor132022

Covid-19. Statinat ulin rrezikun për shtrim në spital

Pacientët që marrin statina për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare mund të kenë një rrezik më të ulët të hospitalizimit nga Covid-19 në krahasim me individët...
transparent

kor182022

Dieta tradicionale kineze e modifikuar me pak kripë mund të reduktojë sëmundjet kardiovaskulare

Sipas një studimi të ri të botuar në Circulation, te të rriturit kinezë me presion të lartë gjaku që konsumuan ushqim tradicional kinez të modifikuar me pak kripë për katër...
transparent

kor192022

Ulliri dhe hibiskusi, një sinergji bimësh të dobishme për zorrët dhe trurin

Prej disa vitesh, sinergjia mes luleve të hibiskut (Hibiscus sabdariffa L.) dhe gjetheve të ullirit (Olea europa L.) ka qenë nën vëzhgim, sepse duket se...
transparent

kor192022

Ulliri dhe hibiskusi, një sinergji bimësh të dobishme për zorrët dhe trurin

Prej disa vitesh, sinergjia mes luleve të hibiskut (Hibiscus sabdariffa L.) dhe gjetheve të ullirit (Olea europa L.) ka qenë nën vëzhgim, sepse duket se është është e vlefshme për të...
transparent

kor212022

Përfitimet nga aktiviteti fizik dhe mënyra se si zhvillohet ai

Sipas një studimi të botuar në JAMA Internal Medicine, njerëzit që angazhohen në aktivitet fizik të moderuar ose të fuqishëm vetëm gjatë fundjavave dhe ata që janë...
transparent

kor222022

Sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti janë më të shpeshta në tre muajt e parë post-COVID

Sipas një studimi të ri të botuar në PLOS Medicine, njerëzit e infektuar nga COVID-19 kanë një rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare dhe diabet, veçanërisht...
transparent

gus242022

Suplementet me vitaminë E dhe beta karoten nuk i parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare dhe kancerin

Në një rekomandim të ri të botuar në JAMA, Task Forca e Shërbimeve Parandaluese të Shteteve të Bashkuara (USPSTF) nuk e këshillon përdorimin e beta karotenit...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC