Omicron

dhj92021

Omicron në Shqipëri. Dërgohen mostra për konfirmim. Deri më tani, qarkullon në 38 shtete

Mutacioni Omicron mund të ketë hyrë në Shqipëri, pasi në laboratorin e virologjisë ku analizohen mostra të testeve të marra nga qytetarët, ka sinjale për Omicron, por pritet konfirmimi zyrtar nga laboratori i referencës në Berlin...
transparent

dhj202021

Covid. Alarmi nga Guido Rasi: “Nëse Omicroni i mund vaksinat, kjo është një pandemi e re”

“Varianti Omicron mund t’i ndryshojë plotësisht kartat e lojës. A jemi afër zonës portokalli? Kam frikë se po. Edhe green pass-i mund të ndryshojë brenda muajit”. Sot, menaxhimi i urgjencës Covid është i lidhur me identikitin...
transparent

jan52022

Mjekët e familjes: Varianti Omicron po përhapet shumë shpejt. 95% e vizitave rezultojnë pozitive me Covid

Mutacioni Omicron i cili hyri në Shqipëri në fundin e vitit 2020, duket se po përhapet me shumë shpejtësi edhe në vendin tonë. Mjekët e familjes thonë se kanë mbingarkesë pasi gjatë vizitave që kryejnë, pjesa me madhe...
transparent

jan122022

Varianti Omicron. Kur me modesti nuk përmendim frikën, por kujdesin

Varianti i ri SARS CoV-2 Omicron është shndërruar në “popullatën” predominuese në shumë shtete. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, brenda 2 muajve do të infektohen 50% e popullatës së Evropës. Tashmë...
transparent

shk12022

Danimarka heq kufizimet për shkak të Covid-it, pavarësisht shtimit të rasteve

Danimarka ka hequr të gjitha kufizimet e saj të brendshme për shkak të Covid-19, përfshirë mbajtjen e maskave për fytyrën, duke u bërë kështu vendi i parë i Bashkimit Evropian që e hedh këtë hap. Kjo, falë shkallës...
transparent

shk142022

Covid-19. Të shëruarit nga Omicroni, mund të sëmuren sërish

Një infeksion i mëparshëm SARS-CoV-2 ka pak efekt në parandalimin e një infeksioni të ri me variantin Omicron, megjithatë parandalon me një efektivitet rreth 90%, përshkallëzimin e sëmundjes në një formë të rëndë...
transparent

shk172022

Holanda heq Green Pass-in: "Shpresojmë që kjo të jetë konferenca e fundit për Covidin"

Kështu ka njoftuar ministri i Shëndetësisë në Holandë, ku janë hequr pothuajse të gjitha kufizimet. Detyrimi për të mbajtur maskë, qëndron vetëm në transportin publik dhe...
transparent

mar22022

Covid-19. Aprovohet në Kanada, vaksina e parë bimore

Health Canada ka dhënë miratimin për COVIFENZ®, një vaksinë COVID-19 rekombinante adiuvate me grimca të ngjashme me virusin, me origjinë bimore, e indikuar për imunizimin aktiv që synon parandalimin e COVID-19...
transparent

mar102022

Covid-19 në hundë dhe fyt. Arsyet e infektueshmërisë më të madhe të Omicronit

Është zbuluar një nga mekanizmat që qëndron në themel të infektueshmërisë më të madhe të variantit Omicron, i cili ngulitet brenda qelizave të hundës dhe fytit. Kjo hipotezë konfirmohet nga një studim klinik i kohëve të fundit...
transparent

pri52022

Mutacioni i ri Covid, mbërrin në Shqipëri. Konfirmohen rastet e para me Omicron Ba2

Konfirmohen rastet e para me nënvariantin Omicron Ba2. Në Institutin e Shëndetit Publik ka mbërritur përgjigjja zyrtare nga laboratori i referencës në Berlin, për mostrat që ishin nisur disa javë më parë për t’u konfirmuar...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC