pandemi

nën122021

Vaksinohen 100% dhe përsëri numri i infektimeve me Covid-19 mbetet shumë i lartë

Irish Times ka raportuar javën e kaluar se qyteti Uaterford ka shkallën më të lartë të incidencës së rasteve të COVID në të gjithë vendin, tre herë më e madhe se mesatarja kombëtare, e cila në vetvete është rritur në mënyrë të...
transparent

nën122021

Covid-19. OBSH: Ka rënie në çdo vend të botës. Vetëm në Evropë ka rritje. Në Francë është shfaqur një mutacion i ri

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se vdekjet nga coronavirusi u rritën me 10% në Evropë gjatë javës së kaluar, duke e bërë atë rajonin e vetëm në botë ku...
transparent

dhj12021

HIV/AIDS në Shqipëri. ISHP: 91 raste të reja për vitin 2021. Pandemia Covid e largoi pacientin nga mjeku infeksionist

1 dhjetori është dita ndërkombëtare e HIV/AIDS-it, ditë që synon ndërgjegjësimin e popullatës për t’u testuar. Shqipëria është një vend me incidencë të ulët, por gjithsesi...
transparent

dhj202021

Covid. Alarmi nga Guido Rasi: “Nëse Omicroni i mund vaksinat, kjo është një pandemi e re”

“Varianti Omicron mund t’i ndryshojë plotësisht kartat e lojës. A jemi afër zonës portokalli? Kam frikë se po. Edhe green pass-i mund të ndryshojë brenda muajit”. Sot, menaxhimi i urgjencës Covid është i lidhur me identikitin...
transparent

jan212022

Pikë kthese për Britaninë e Madhe: Jo më kërkesa për green pass dhe maska

Britania e Madhe bëhet “vendi më i hapur në Evropë”, duke shkuar drejt eliminimit të plotë të kufizimeve dhe rifillimit të një jete normale. Rekordi “në Evropë” për dozën përforcuese: mbi 60% e mbi 12-vjeçarëve...
transparent

mar302022

Barnat OTC më të shitura gjatë pandemisë. Si ka ndryshuar roli i farmacistit

Nga medikamentet për rrugët e sipërme respiratore, shumë të kërkuara gjatë këtyre dy viteve të pandemisë, tek antialergjikët, analgjezikët dhe mjekimet për sistemin gastrointestinal, duke kaluar te barnat e gjumit apo...
transparent

pri222022

Mikronutrientët kryesorë që i japin qëndrueshmëri sistemit imunitar

Vitaminat A, B6, B12, C, D, acidi folik, bakri, hekuri, seleniumi dhe zinku janë ndër mikronutrientët thelbësorë të nevojshëm për të mbajtur sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm, një qëllim për të cilin duhet vepruar...
transparent

maj112022

Covid-19. Gjenetika u dha mundësi disa njerëzve ta jetonin më mirë periudhën pandemike

Disa individë e kanë përballuar stresin e pandemisë më mirë se të tjerët dhe kjo ka ndodhur të paktën pjesërisht për shkak të gjenomës së tyre, sipas një studimi të publikuar në PLoS Genetics. “Të gjithë janë prekur nga pandemia...
transparent

nën22022

Covid-19. Prof. dr. Arjan Harxhi: MSH të mundësojë terapitë e reja antivirale sipas rekomandimeve të OBSH

Ky vit i tretë me Covid do të tregojë se si do të jetë ecuria e pandemisë së Covid-19, nëse do të vazhdojë pandemi apo do të kalojë në një sëmundje endemike. "Ky dimër që po...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC