testim

pri172020

Gati testet serologjike. Doktor Andi Koraqi: I pari që do të testohet është personeli mjekësor

Doktor Andi Koraqi, i cili u prek nga COVID-19 ka lënë ambientet e shërbimit infektiv dhe do të drejtojë laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT, online. Ky laborator dhe...
transparent

maj82020

Covid-19. Infektohet një farmacist në Fier

Në këtë situatë të epidemisë së Covid-19 në vendin tonë, në vijë të parë, përveç mjekëve dhe infermierëve janë dhe farmacistët, të cilët u kanë shërbyer sipas fashave të orareve qytetarëve me apo pa Covid. Në mënyrë të vazhdueshme...
transparent

maj202020

Prof. Andi Koraqi: Mbi 13 % e mjekëve të prekur nga Covid-19, në Sanatorium dhe QSUT. Nuk mund të flasim për imunitet

Çdo ditë, laboratori i mikrobiologjisë në QSUT kryen rreth 200 teste serologjike, me të cilët përveç personelit mjekësor, testohen edhe pacientë. “Çdo individ testohet dy herë...
transparent

kor172020

Covid-19. Në Shqipëri ka shpërthime komunitare. Situata, në përkeqësim

Shifrat e të prekurve nga coronavirusi, janë në rritje çdo ditë. Tanimë ka shpërthime komunitare, gjë që e vështirëson gjurmueshmërinë epidemiologjike dhe situata është thuajse jashtë kontrollit. Prof. dr. Tritan Shehu ngre një sërë...
transparent

kor212020

Covid-19. Studimi i Akademisë së Shkencave: 6-7 % e qytetarëve në Tiranë e kanë

Një studim i kryer nga Akademia e Shkencave, bazuar në testet serologjike në Tiranë, ka dalë në rezultatin se mesatarisht, vetëm 6-7 % e qytetarëve të Tiranës e kanë kaluar coronavirusin. Testi serologjik është kryer mbi...
transparent

kor242020

COVID-19. Humb jetën farmacistja 43-vjeçare

Një 43 vjeçare nga Kruja, me banim në Durrës, ka ndërruar jetë nga Covid-19. 43-vjeçarja me profesion farmaciste, e cila ka një farmaci në Fushë-Krujë është konstatuar me Covid para rreth 10 ditësh. Nuk dihet nëse 43-vjeçarja...
transparent

kor242020

Tamponi për Covid-19, tani edhe në spitalet jopublike, por vetëm për ata që e kërkojnë për dokumentacion

Krahas testeve serologjike të cilat kryhen nëpërmjet gjakut në laboratorë jo publikë, tani edhe tamponët në hundë dhe gojë do të kryhen në spitalet jo publike. Komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar vendimin për lejimin e testimeve...
transparent

gus102020

Prof. dr. Tritan Shehu: Testet për Covid-19 në Shqipëri janë të dyshimta

Ish-ministri i Shëndetësisë dhe ish-kreu i Komisionit të Shëndetësisë në kuvend, prof. dr. Tritan Shehu ka hedhur dyshime në lidhje me testet që kryhen në vendin tonë. Në fakt, ka pasur disa raste kur pacienti është testuar për...
transparent

dhj112020

Paketa e testit Covid mund të merret në shtëpi. FDA-ja autorizon shitjen e lirë. Ja, si funksionon

Administrata e Ushqimit dhe e Barnave ka autorizuar shitjen e testit të parë për diagnozën e Sars-CoV-2 që do të menaxhohet në mënyrë të pavarur në shtëpi dhe do të...
transparent

shk222021

Covid-19, tre simptomat klasike nuk mjaftojnë për të identifikuar kush duhet testuar

Sipas një studimi të botuar në “Journal of Infection”, testimi për Covid-19 vetëm i atyre që kanë atë që quhet tashmë triada klasike e simptomave, domethënë kollë, temperaturë dhe humbje të nuhatjes, mund të na ketë bërë të humbim...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC