maska

shk252020

Rritja e çmimit të maskave në mënyrë abuzive në farmaci. Prokuroria: procedim penal për farmacitë abuzuese

Shqetësimi në lidhje me përhapjen e coronavirusit në Italinë fqinje ka bërë që edhe në Shqipëri qytetarët të vrapojnë drejt farmacive për të blerë maska. Kjo iu ka interesuar...
transparent

mar122020

EKSKLUZIVE: Miliona maska të magazinuara në Kanada, kanë skaduar para shfaqjes së coronavirusit

Pas kulmimit të epidemisë SARS në Kanada në vitet 2002 dhe 2003, trembëdhjetë vjet më parë, Ontario grumbulloi rreth 55 milionë maska N95 dhe pajisje të tjera mjekësore...
transparent

pri82020

Udhëzimet e OBSH-së për maskat. Nuk janë për përdorim të përgjithshëm

“Përdorimi i gjerë i maskave nga njerëz të shëndetshëm në komunitet nuk mbështetet në prova dhe sjell pasiguri e rrezik. Aktualisht, nuk ka asnjë provë që tregon se mbajtja e një maske (si mjekësore, ashtu edhe të tjera) nga...
transparent

pri102020

Të hënën, farmacitë hapur deri në 17.30

Rënia e transmetimit të COVID-19 në Shqipëri lehtëson masat shtrënguese. Një sërë aktivitetesh të shërbimit farmaceutik të hënën, më 13 prill, do të lejohen të punojnë deri në orën 17.30. Këtë e ka deklaruar kryeministri...
transparent

pri272020

Covid-19, faza 2. Fëmijët dhe përdorimi i maskave pas daljes nga karantinimi

Me rifillimin gradual të aktiviteteve pas karantinimit, maskat do të shërbejnë për të mbrojtur komunitetin në të cilin jetojnë ende njerëzit e infektuar me Covid-19, por asimptomatikë dhe të aftë për ta përhapur virusin...
transparent

maj112020

Si dezinfektohen maskat kirurgjikale dhe ato N95, për t'u përdorur më shumë se një herë

Sipas një studimi të botuar në “Journal of Medicalologyology”, maskat kirurgjikale janë të përshtatshme për t’u vetëmbrojtur nga coronavirusi i ri në shumicën e situatave sociale dhe si ato, ashtu edhe...
transparent

kor102020

Covid-19. Komiteti i ekspertëve vendos: maskat të detyrueshme edhe në Shqipëri, por jo dorezat

Nëse nuk vendos maskën në ambient të mbyllur, tani ndëshkohesh me gjobë. Për gati 5 muaj, qëkur Covid-19 u deklarua zyrtarisht në Shqipëri, vendosja e maskave ishte thjesht një sugjerim se si individi mund të mbrohet nga...
transparent

nën42020

Shëndeti i lëkurës midis maskave dhe xhelit dezinfektues. Këshillat e dermatologëve

Përdorni pastrues joagresivë për të pastruar fytyrën, vendosni një produkt dermokozmetik funksional dhe masazhojeni mirë që ta përthithë lëkura para se të vini maskën mbrojtëse, lyeni duart dhe thonjtë me...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC