ethe

gus162019

Ethet hemorragjike në Shqipëri. Preken 5 vetë. Një i ri humb jetën

Një djalë 33 vjeç nga Korça humbi jetën në Shërbimin Infektiv për shkak se u prek nga ethet hemorragjike me sindromë renale, të cilat përhapen nga miu. Kjo sëmundje ka prekur 5 vetë në vendin tonë. Zonat e prekura nga ethet...
transparent

mar172020

A është ibuprofeni i rrezikshëm në rastin e infeksionit nga coronavirusi?

Për momentin, nuk është shfaqur i tillë. Gjithsesi, për të ulur temperaturën, zgjidhni paracetamolin. Ata që e marrin ibuprofenin si trajtim afatgjatë, nuk duhet ta ndërpresin, por të konsultohen me mjekun e tyre. Aktualisht...
transparent

maj122022

Kurat në shtëpi dhe Covid-19. Konfirmohet paracetamoli si mjekim efektiv te paucisimptomatikët

Paracetamoli është një medikament efektiv në trajtimin e pacientëve paucisimptomatikë Covid-19 për menaxhimin e simptomave të tilla, si: ethet dhe dhimbjet, fakt të cilit...
transparent

nën152022

Vaji esencial i borzilokut. Studiohen efektet e dobishme kundër toksicitetit riprodhues

Origanum Majorana i përket familjes Labiatae dhe përdoret gjerësisht në mjekësinë tradicionale, në industrinë ushqimore dhe atë kozmetike. Është një bimë aromatike, shumë e...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC