Pfizer

gus22019

Barnat gjenerike dhe marrëveshja Pfizer-Mylan. Faturimi i parashikuar për vitin 2020: 20 miliardë

Nënshkruhet marrëveshja e ndarjes më vete të divizionit Upjohn të Pfizerit, i karakterizuar nga barnat me patentë të skaduar apo në skadim e sipër dhe bashkimit të tij me...
transparent

dhj102020

Vaksina kundër Covidit në Britani. MHRA: Jo për ata me historik reaksionesh alergjike të rëndësishme

Ndërsa vaksinat anti-Covid në zhvillim vazhdojnë procesin e tyre të miratimit, në Mbretërinë e Bashkuar, vendi i parë që ka filluar shpërndarjen publike të vaksinës Pfizer/Biontech, rreth njëqind njerëz janë vaksinuar fillimisht, dy prej...
transparent

jan122021

Vaksinimi anti Covid. Sasia e parë prej 975 vaksinash do të përdoret për t'u injektuar të dyja dozat mjekëve të spitaleve Covid

Mjekë të dy spitaleve Covid, por edhe epidemiologë të Tiranës kanë nisur të aplikojnë vaksinën Pfizer pranë ambienteve të "Air Albania"-s. Në dy ditë janë...
transparent

jan262021

Vaksinat Covid dhe rreziku për infertilitet. Ekspertët amerikanë kthejnë përgjigje

Nuk ekziston asnjë provë që vaksinat Covid-19 shkaktojnë infertilitet. Megjithatë, ky shqetësim ka bërë që disa profesionistë të shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara të ngurrojnë për t'u vaksinuar. Një reagim befasues, sipas...
transparent

jan272021

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, është infektuar me coronavirus. Rezulton pozitiv 14 ditë pasi mori dozën e parë të vaksinës Pfizer

Mjeku Pipero është rasti i parë në vendin tonë që infektohet me coronavirus pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës...
transparent

jan272021

Shumë shpejt, një tampon i dytë për mjekun Pipero

Aktualisht, dr. Pipero është në gjendje të mirë shëndetësore dhe e ka marrë me sportivitet infektimin duke u shprehur se kjo mund të shërbejë si dozë e dytë e vaksinës e cila ishte planifikuar pas 21 ditësh nga doza e parë...
transparent

mar302021

Covid-19. Pfizeri nis testet klinike për një antiviral të ri oral

Kompania amerikane Pfizer, ka bërë me dije se ka nisur testet klinike të një bari të ri antiviral për trajtimin e Covid-19. Përbërja, PF-07321332, është një inhibitor i enzimës së proteazës, që administrohet në rrugë orale...
transparent

pri132021

Pfizer, vetëm për pacientët me transplante dhe për ata që bëjnë dializë

Që prej tre ditësh në vendin tonë ka nisur edhe vaksinimi i gjashtëdhjetë vjeçarëve, por përzgjedhja e tyre bëhet nga mjeku i familjes. Kjo, për faktin se mjeku i familjes i jep prioritet një gjashtëdhjetë vjeçari që ka...
transparent

maj42021

Pasaporta Covid. Jo të gjithë shqiptarët do të mund të udhëtojnë drejt BE-së

Shqiptarët nuk do të mund të udhëtojnë lirshëm në vendet e Bashkimit Evropian, ndonëse janë të vaksinuar dhe vendi ynë tanimë konsiderohet në një situatë të mirë epidemiologjike. Komisioni Evropian iu ka propozuar...
transparent

maj212021

COVID-19. Më shumë efekte anësore, nëse doza e dytë është një vaksinë tjetër

Kombinimi i llojeve të ndryshme të vaksinave, për të plotësuar imunizimin me dozat e para dhe të dyta, mund të çojë në një shtim, megjithëse të ulët, të efekteve anësore. Kjo është deklaruar nga një grup studiuesish të...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC