vaksina antigrip

nën22018

Gripi në Shqipëri. Gati vaksina. Brenda 20 nëntorit, falas për grupet e riskut

Instituti i Shëndetit Publik konfirmon se ende nuk është izoluar virusi i gripit në vendin tonë. Shefja e departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se vaksina e gripit mund të nisë të aplikohet në popullatë që...
transparent

nën72018

A duhet ta bëjnë gratë shtatzëna vaksinën e gripit? Studimi jep përgjigje.

Gratë shtatzëna janë më të rrezikuara nga pasojat serioze për shkak të virusit të gripit, ashtu si edhe për shtrim në spital. Si rezultat, Organizata Botërore e Shëndetësisë...
transparent

nën262018

Gripi dhe vaksina adjuvante trivalente për të moshuarit. Konfirmohet nga studimi

Vaksina adjuvante e gripit mbetet zgjedhja më e përshtatshme për vaksinimin kundër gripit në popullsinë e moshuar, me një avantazh të efikasitetit mbi 46%, në...
transparent

dhj112018

A bie efikasiteti i vaksinës antigrip, nëse bëhet çdo vit?

Disa studime kanë referuar se ka patur efekte negative në vaksinimin kundër gripit për shkak të dozave të kryera në sezonin e mëparshëm. Por, te fëmijët, ky lloj efekti nuk është studiuar mirë dhe e kemi dashur ta vlerësojmë këtë te...
transparent

jan152019

Vaksinat. BE-ja jep aprovimin për vaksinën e parë antigrip kuadrivalente, të prodhuar në kultura qelizore

Komisioni Evropian ka autorizuar hedhjen në treg të vaksinës së re të gripit sezonal të prodhuar në kulturat qelizore, Flucelvax tetra. Seqirus-i bën të ditur se vaksina, e miratuar për përdorim nga mosha 9-vjeçare, do të jetë...
transparent

shk142019

Vaksina kundër gripit redukton vdekshmërinë te pacientët me insuficiencë kardiake

Infeksioni i gripit është një çështje serioze për pacientët me insuficiencë kardiake. Megjithatë, ekziston një numër i vogël studimesh në literaturë, që hedhin dritë mbi lidhjen ndërmjet vaksinimit kundër gripit dhe rezultateve te...
transparent

shk222019

Gripi. Ja, cila do të jetë përbërja e vaksinës 2019-2020, sipas OBSH-së

Është përcaktuar përbërja e vaksinës së gripit për sezonin e ardhshëm 2019-2020: Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar rekomandimet me çepet e virusit që do të...
transparent

shk282019

Shënohet viktima e pestë nga gripi. Këtë herë, një nënë e re

Një nënë 36 vjeçare nga Fieri, që i përkiste komunitetit rom, e cila lindi dy binjakë, ka humbur jetën ditën e diel bashkë me një nga foshnjat e saj, në reanimacionin e Sanatoriumit, pasi gjatë shtatzënisë, u prek nga virusi i gripit. E reja...
transparent

maj32019

Një hap larg vaksinës antigrip universale. Nis studimi klinik

Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) në SHBA ka njoftuar në një deklaratë për shtyp se do të zhvillojë studimin e parë klinik mbi një vaksinë universale antigrip, të zhvilluar nga shkencëtarët e Institutit Kombëtar të Alergjisë...
transparent

sht32019

Brexit dhe alarmi britanik. “No deal” rrezikon mbulimin me vaksina.

Braktisja e Bashkimit Evropian pa marrëveshje rregullatore mund të shkaktojë probleme në furnizimin e vaksinës antigrip, me një ndikim të mëtejshëm në Sistemin Shëndetësor Kombëtar (NHS). Sipas BBC-së, një...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC