kanabidiol

pri232018

Kanabisi terapeutik. FDA-ja aprovon të parin bar për epilepsinë te fëmijët

Jemi shumë afër aprovimit për herë të parë të një bari që ka në bazë të tij një substancë të marijuanës, kanabidiolin (CBD), i cili mund të përdoret për fëmijët me kriza të rënda epileptike. Komiteti i ekspertëve të FDA-së ka mbështetur hedhjen në treg të...
transparent

kor102018

Aprovohet nga FDA-ja terapia e parë me bazë kanabidioli. Agjencia qetëson mjekët

Epidiolex. Ky do të jetë emri tregtar i barit me bazë kanabidioli, që do të përdoret në krizat e dy formave të rënda e të rralla të epilepsisë, pacientët nga 2 vjeç e sipër. Solucioni oral është kështu bari i parë...
transparent

sht252019

Epilepsia. BE-ja aprovon medikamentin e parë me bazë kanabisi. I përshtatshëm për dy forma të rralla

Komisioni Evropian i ka ndezur dritën e gjelbër shitjes në të gjithë Bashkimin, të barit të parë me bazë kanabidioli për trajtimin e dy formave të rralla, por serioze të epilepsisë...
transparent

tet222019

Kanabisi, mjet për të luftuar mbipeshën dhe diabetin. Pse literatura është ende kontradiktore

"Nëse shikojmë literaturën epidemiologjike, zbulojmë se përdoruesit e kanabisit kanë peshë më të ulët trupore, norma më të ulëta të diabetit tip 2, të sëmundjeve metabolike...
transparent

nën182019

Aprovohen në Angli dy barna me bazë kanabisi për epilepsinë dhe sklerozën e shumëfishtë

Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Angli ka aprovuar së fundi dy barna me bazë kanabisi për trajtimin e epilepsisë dhe sklerozës së shumëfishtë. Këto miratime vijnë pas prezantimit të udhëzimeve të reja nga NICE, organi që...
transparent

kor222020

Kanabidioli mund të ndihmojë eliminimin e dëmtimit inflamator të mushkërive nga Covid-19

Kanabidioli mund të ndihmojë në reduktimin e stuhisë së citokinave dhe inflamacionit të rëndë të mushkërive që shfaqet në disa pacientë me Covid-19. “Studimet tona laboratorike tregojnë se kanabidioli i pastër mund...
transparent

tet22020

Kanabidioli përgjysmon krizat epileptike në rastet rezistente ndaj barnave

Kanabidioli, i pranishëm në kanabis, ul deri në 54% frekuencën e krizave te pacientët me sindromën Dravet ose Lennox-Gastaut, me epilepsi rezistente ndaj barnave dhe efekti i tij është i dukshëm edhe në plan afatgjatë...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC