Gjak

shk112015

Çorapet elastike ju ndihmojnë të gërhisni më pak 

Nata është një makth për këdo që fle pranë dikujt i cili gërhet pa pushim. Një studim i Universitetit të Torontos, botuar në revistën “Sleep medicine”, tregon se çorapet elastike, të njëjta me ato që vishen për të parandaluar formimin e koagulave të gjakut duke reduktuar sasinë e lëngjeve që akumulo
transparent

qer52017

Abuzimi afatgjatë me amfetamina mund të përshpejtojë plakjen e zemrës

Përdorimi për qëllim argëtimi i amfetaminave të njohura si ekstazi (ice and speed) mund të përshpejtojë plakjen biologjike të zemrës, sipas rezultateve të një studimi të publikuar në revistën Heart Asia dhe të koordinuar nga Albert Stuart Reece, prof. Asoc. në University of Western Australia. “Efekt
transparent

jan252019

Purpura trombotike trombocitopenike. Studimi konfirmon Caplacizumabin

Te pacientët me purpura trombotike trombocitopenike (PTT), trajtimi me caplacizumab (një nanotrup bivalent anti-faktor i Von Willebrand-it), është lidhur me një normalizim më të shpejtë të numërimit të trombociteve, me...
transparent

jan142021

Hekuri. Nevojitet vëmendje maksimale ndaj simptomave të mungesës. Ja, cilat janë...

Mungesa e hekurit është një nga mungesat më të përhapura në botë dhe nuk duhet të neglizhohet kurrë, pasi mund të ketë pasoja të rënda, veçanërisht në prani të sëmundjeve kronike. Edhe nëse është e përkohshme...
transparent

shk162021

Covid-19. Ja, si mund ta reduktojnë antikoagulantët rrezikun e vdekjes

Disa vdekje besohet se ndodhin për shkak të mpiksjes së gjakut në venat kryesore dhe në arterie. Antikoagulantët parandalojnë formimin e masave të mpiksura dhe kanë veti antivirale e potencialisht, antiinflamatore...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC