Riniti alergjik

shk92015

Udhëzues të rinj për trajtimin e rinitit alergjik në SHBA

Simptomat e rinitit alergjik (RA) duhet të trajtohen kur simptomat e pacientit reduktojnë cilësinë e jetës së tij dhe në rastin kur personat ankohen për teshtima ose kruarje, rekomandohen antihistaminikë oralë të gjeneratës së dytë që kanë më pak të ngjarë të shkaktojnë përgjumjeje. Këto
transparent

pri182015

Terapitë alternative dhe mungesa e efikasitetit ndaj ekzemës

Ekzema ose dermatiti atopik është një sëmundje kronike inflamatore që shfaqet fillimisht me skuqje të lehta dhe fshikëza të cilat shkaktojnë kruarje. Ajo mund të lidhet me sëmundje të tjera atopike si riniti dhe astma.
transparent

tet202015

Acidi ialuronik kundër inflamacioneve në rrugët e frymëmarrjes

Si klinicistët edhe pacientët e dinë se sa të bezdisshme janë inflamacionet e frymëmarrjes, të cilat ndër të tjera pengojnë gjumin duke u bërë shkak për lodhjen dhe mungesën e rendimentit në punë. Riniti ose disa inflamacione akute e kronike të rrugëve respiratore si sinoziti, rinofaringiti dhe fari
transparent

sht262016

Rinosinuziti kronik: steroidet topike nazale ende pak të përdorura nga të rriturit

Pavarësisht se udhëzuesit e praktikës klinike rekomandojnë përdorimin e përditshëm, terapia topike me steroide nazale vazhdon të jetë pak e përdorur nga të rriturit e prekur nga rinosinuziti kronik. Në këtë përfundim ka dalë një studim i publikuar në “Jama Otolaryngology-Head & Neck Surgery” dhe i
transparent

mar82017

FDA aprovon Odactra kundër alergjisë nga grimcat e pluhurit

FDA ka aprovuar Odactran, ekstraktin e para alergjenik që administrohet në rrugë sublinguale për trajtimin e riniteve alergjike të shkaktuara nga grimcat e pluhurit (HDM), me ose pa konjuktivit, te të rriturit me moshë mes 18 - 65 vjeç.
transparent

jan52018

Imunoterapia me barishte, efikase në reduktimin e rinitit dhe të astmës

Një studim i publikuar në “Expert Review of Clinical Immunology” tregon se trajtimi nëpërmjet imunoterapisë, me tableta nën gjuhë që përmbajnë alergene të pesë barishteve, ose të një barishteje të vetme, ngadalëson përparimin e rinitit alergjik, redukton rrezikun për raste të reja të...
transparent

sht112018

Dekongjestantët nazalë. Ekspertët sqarojnë gabimet që bëhen me hundën

Dekongjestantët e administruar njëkohësisht në të dyja anët e hundës, minojnë ciklin fiziologjik të hundës dhe shkaktojnë brenda pak javësh rinitin mjekësor, të karakterizuar nga mbyllja e njëkohshme e të dyja kaviteteve...
transparent

sht122018

Fara e zezë. Studimet konfirmojnë efektin e saj mbi alergjitë

Shumë i vlerësuar në kuzhinë, për aromën e tij të hidhur e shpuese, me një nuancë të dobët prej luleshtrydhesh, kumini ose siç njihet ndryshe, “fara e zezë” (Nigella sativa) është një bimë njëvjeçare që po zë vendin e...
transparent

mar312021

Riniti alergjik, infektiv apo vazomotor. Këshilla e farmacistit për trajtimin

Rinitet, një inflamacion i mukozës së hundës, janë ndër problemet që prekin më shpesh traktin e sipërm respirator. Klasifikimi i rinitit fillon nga shqyrtimi i shkaqeve: alergjik, infektiv viral, rinosinusit bakterial, rinit medikamentoz...
transparent

jan212022

Astma dhe imunoterapia me alergjenë të dobishëm në terma afatgjatë. Ja, të dhënat e reja

munoterapia me alergjenë sjell reduktime në përshkrimin e barnave për rinitin alergjik dhe astmën, parandalimin e përkeqësimit të astmës dhe kontrollin më të mirë afatgjatë të sëmundjes. Këtë e demonstron studimi REACT...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC