Vitamina A

dhj62014

Katër kura natyrale kundër tumorit të kockave

Kanceri i kockave, një nga tumoret më të dhimbshme e më të përhapura në botë, godet qelizat kockore, duke i gërryer e duke sjellë edhe thyerjen e tyre. Ja cilat janë disa kura natyrale që e parandalojnë dhe e luftojnë atë
transparent

dhj292014

Mikroushqyesit mbrojnë lëkurën në dimër

Disa mikroushqyes të marrë në rrugë orale e mbrojnë në mënyrë efektive lëkurën nga ndryshimet e temperaturave gjatë dimrit dhe ndihmojnë parandalimin e plakjes.
transparent

maj262016

Ushqimet si barna për parandalimin e patologjive endokrine

Ushqyerja korrekte ka qenë gjithnjë e lidhur me mirëqenien dhe shëndetin, ndërsa sot gjithnjë e më shumë provat shkencore e konfirmojnë këtë lidhje. Tashmë dihet se si disa ushqime, për përmbajtjen e tyre me principe aktive janë në gjendje që të ndikojnë aktivitetin hormonal të gjendrave endokrine d
transparent

tet262017

Vitaminat gjatë shtatzënisë reduktojnë riskun për autizëm te fëmija

Administrimi i preparateve multivitaminike në fazat e para të shtatzënisë lidhet me një risk të reduktuar për çrregullime të spektrit autik (Asd) te pasardhësi, sipas një studimi vëzhgues të sapopublikuar në British Medical Journal. “Çrregullimet e spektrit autik përfshijnë një seri kushtesh, mes të
transparent

pri162019

Të njëjtat substanca mund të kenë efekte të ndryshme, nëse merren nëpërmjet ushqimit apo integratorëve

Marrja në mënyrën e duhur e disa ushqyesve është e lidhur me një reduktim të vdekshmërisë për të gjitha shkaqet, por vetëm kur burimi i këtyre ushqyesve është ushqimi, sipas...
transparent

gus142020

Cili është integratori i duhur, sipas moshës dhe ciklit jetësor?

Integratorët ushqimorë nuk janë të njëjtë për të gjithë. Çdo moshe i nevojiten plotësues të përshtatshëm për nevoja specifike: fëmijët në rritje, adoleshencë, gratë në pubertet dhe në moshën e lindjes së fëmijëve, faza e plakjes...
transparent

sht242020

Suplementet e vajit të peshkut përmirësojnë fertilitetin mashkullor. Studimi në “Jama”

Konsumimi i suplementeve të vajit të peshkut mund të ketë përfitime në fertilitetin mashkullor pasi ka treguar se përmirëson cilësinë e spermës dhe nivelet e hormoneve të lidhura me pjellorinë te burrat e rinj të shëndetshëm...
transparent

dhj292020

Vitaminat A, E dhe D reduktojnë çrregullimet respiratore. Ja, çfarë thotë studimi

Marrja e vitaminave A, E dhe D mund të lidhet me një reduktim të çrregullimeve respiratore. Këtë e ka thënë një studim vëzhgues i botuar në “BMJ Nutrition Prevention & Health”, sipas të cilit lidhja u gjet me marrjen e...
transparent

jan232023

Vitamina A dhe mikrobiota intestinale

Vitamina A është një përbërës i tretshëm në yndyrë që gjendet në formën e retinolit (dhe analogëve të retinoideve) kryesisht te qumështi, vaji peshkut, veza dhe shumë...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC