Gluten

nën72014

Gluteni mund të dëmtojë edhe ata që nuk vuajnë nga celiakia

Gluteni është një rrezik edhe për ata që nuk janë me celiak dhe mund të shkaktojë çrregullime të cilat mund të ngatërrohen me sindromën e zorrës së irrituar ose çrregullime të tjera të sistemit të tretjes.
transparent

maj22015

Celiakia, kompanitë “i përvishen” kërkimeve për barna të reja

“Disa molekula kanë dhënë rezultate premtuese në studime të vogla klinike dhe shumë shpejt mund të kalojnë në stadin final të testimit”, shkruante disa ditë më parë “New York Times” duke iu referuar celiakisë. Si sëmundje është shumë e përhapur dhe sipas provave të fundit, duket se prek rreth 1 pers
transparent

qer32015

Probiotikët për celiakinë, gluteni i pranishëm edhe aty ku lexon “gluten-free”

Personat e prekur nga celiakia përdorin shpesh integratorë me bazë probiotikët dhe ata që konsumojnë këto produkte kanë tendencën të shfaqin më shpesh simptomat e sëmundjes. Këto të dhëna të verifikuara vitin e kaluar nga studiues të “Columbia University”, shpjegohen...
transparent

maj102017

Dietat pa gluten, nuk japin përfitim te njerëzit që nuk vuajnë nga celiakia

Sipas një studimi të publikuar në British Medical Journal, nuk ka ndonjë lidhje mes konsumit afatgjatë të glutenit në dietën e personave pa sëmundje celiakie dhe riskut për sëmundje kardiake koronare. Për më tepër kufizimi i glutenit mund të çojë në një marrje të reduktuar të drithërave integrale, q
transparent

kor92018

Ushqimet pa gluten, gabimi që po kushton më shumë sesa paratë

Përjashtimi i glutenit nga dieta (nëse kjo nuk bëhet për nevoja klinike), nuk është një ide e mirë. Atëherë, pse është shndërruar kjo në një modë (të keqe) ushqimore? Ka shumë mundësi që shkak të jetë një...
transparent

dhj182018

Nuk është mungesa e glutenit, por lloji i fibrave, ai që përcakton efektin e dietës

Një dietë e varfër në gluten, por e pasur me fibra do të ishte në gjendje të shkaktonte ndryshime në mikrobiomën intestinale dhe të reduktonte shqetësime të tilla si fryrja abdominale, duke favorizuar edhe një humbje...
transparent

shk252020

Sëmundja celiake. Të rejat nga hulumtimet: nga testet deri te përgjigjja ndaj glutenit

Sëmundja celiake. Janë në zhvillim e sipër studime që synojnë të modifikojnë përgjigjen imune të pacientëve dhe të manipulohet gluteni i marrë, si dhe teste të reja për monitorimin dhe diagnostikimin e hershëm...
transparent

qer82021

Gluteni nuk e dëmton funksionin konjitiv të njerëzve pa celiaki

Nuk ka asnjë lidhje midis konsumimit afatgjatë të glutenit dhe funksionit konjitiv, sipas një studimi të botuar në "Jama Network Open". “Duke pasur parasysh lidhjen midis glutenit dhe dëmtimit konjitiv te pacientët me sëmundje...
transparent

jan102023

Celiakia rrit rrezikun për psoriazë

Njerëzit që vuajnë nga sëmundja e celiakisë janë më të rrezikuar për të zhvilluar psoriazë, ndërkohë që në anën tjetër nuk ekziston asnjë provë që vërteton se psoriaza...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC