OMEGA 3

kor72014

Omega-3, bar xhenerik për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare sekondare

Një produkt efektiv për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare sekondare që përshtatet mirë me nevojat e spending review: është bar i ri ekuivalent me bazë omega-3.
transparent

tet272014

Ja cilat janë bazat ushqyese për një dietë vegane optimale

Si të kuptojmë se sa e përshtatshme mund të jetë një dietë për ne? Duke konsideruar jo vetëm vlerat ushqyese, por edhe aftësinë e saj për të kënaqur aspektet që kanë të bëjnë me sferën personale dhe kuptimin që çdo individ i jep ushqimit
transparent

nën52014

Ushqimet dhe perimet që luftojnë diabetin

Shoqata Amerikane e Diabetit ka paraqitur një pasqyrë të ushqimeve dhe aktiviteteve që duhet të kryhen në mënyrë që të mbajmë larg diabetin. Të dhënat e mbledhura nga studime të ndryshme, tregojnë se si frutat, perimet dhe një djetë e ekuilibruar ul riskun për diabet...
transparent

nën212014

Një aleate e çmuar kundër Alzheimerit

Ekziston një recetë me cilësi organoleptike dhe ushqyese të veçanta. Ajo ka një përmbajtje të lartë acidesh yndyrore omega 3, vitamina B1, B6, B12, pak bakër dhe është i këshillueshëm për personat që vujanë nga sëmundjet neurodegjenerative
transparent

nën122015

Efikasiteti i omega 3 në trajtimin e depresionit: nuk ka prova të mjaftueshme

Në një revizionim të “Cochrane” të koordinuar nga Katherine Appleton, psikologe në “Bournemouth University in Poole” në Mbretërinë e Bashkuar, nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur efikasitetin e integratorëve me bazë acidet yndyrore omega 3 në trajtimin e depresionit madhor
transparent

mar232016

Omega-3: një formulim i ri i dobishëm në parandalimin kardiovaskular

Omega-3 përfaqësojnë shembullin interesant të substancës që është njëkohësisht ushqim, integrator dhe bar. Prej dekadash dihet se acidet yndyrore polinsature omega-3 mund të kenë një rol të çmuar në parandalimin kardiovaskular. Këto acide yndyrore esenciale, që nuk prodhohen në organizëm, janë të pr
transparent

nën282016

Acidet yndyrore omega-3 nuk e ulin riskun kardiovaskular në post-menopauzë

Konsumi i acideve yndyrore polinsature nuk e ul riskun e sëmundjeve kardiovaskulare mes grave të shëndetshme në post-menopauzë, sipas një studimi të publikuar në “American Journal of Preventive Medicine” dhe të koordinuar nga Jinnie Rhee nga Harvard School of Medicine në Boston.
transparent

dhj62016

Omega3 dhe oriz i kuq, ja se kur të këshillohen në farmaci

Omega3 dhe orizi i kuq i fermentuar janë dy nutraceutikë që farmacisti mund t’iu këshillojë pacientëve që paraqiten në farmaci me vlera të triglicerideve dhe kolesterolit pak më të larta se normalet. “Të rriturit ku risku kardiovaskular nuk është shumë i lartë duhet të marrin trajtim jo farmakologji
transparent

jan232017

Omega-3 në shtatzëni ulin riskun për astmë te fëmijët

Suplementimi me acide yndyrore polinsature n-3 në zinxhir të gjatë (n-3 LCPUFA) në tremujorin e tretë të shtatzënisë ul te fëmija riskun për astmë, frymëmarrjen me pengesa dhe infeksionet respiratore. Ja përfundimet e publikuara në “New England Journal of Medicine” në studimin danez COPSAC (Copenhag
transparent

maj152018

Menopauza dhe omega 3. Dieta thelbësore për nivelet e DHA-së

Acidi alfa linolenik (ALA) është një acid i yndyrshëm esencial, pararendës i serisë së acideve të yndyrshme polinsature omega-3, mes të cilëve ata me zinxhir të gjatë, EPA e DHA, thelbësorë për zhvillimin e...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC