VITAMINA C

qer162014

Vitamina C tek duhanpirëset redukton efektet pulmonare në fetus

Marrja e vitaminës C nga duhanpirëset shtatzëna përmirëson funksionin pulmonar të foshnjave dhe redukton incidencën e frymëmarrjes sibilante tek fëmijët deri në vitin e parë të jetës, kjo sipas një studimi të botuar në JAMA.
transparent

tet102014

Temperatura dhe vitaminat: zgjidhni mirë mënyrën e gatimit për perimet

Gatimi për disa ushqime ka një vlerë që shkon përtej aspektit organoleptik: është i shëndetshëm nga këndvështrimi mikrobiologjik dhe përmirëson tretjen, por për të ruajtur sa më mirë vlerat ushqyese duhet të zgjidhet metoda më e përshtatshme e gatimit.
transparent

nën52014

Ushqimet dhe perimet që luftojnë diabetin

Shoqata Amerikane e Diabetit ka paraqitur një pasqyrë të ushqimeve dhe aktiviteteve që duhet të kryhen në mënyrë që të mbajmë larg diabetin. Të dhënat e mbledhura nga studime të ndryshme, tregojnë se si frutat, perimet dhe një djetë e ekuilibruar ul riskun për diabet...
transparent

dhj242014

Ushqyerje korrekte për lëkurë të shëndetshme

Nutrikozmetikë është termi i krijuar nga bashkimi i vetive kimike, ushqyese dhe mjekësore që nënvizon marrëdhënien gjithnjë e më të ngushtë mes mirëqenies së lëkurës, ushqimeve dhe përbërësve të tyre me veprim specifik.
transparent

dhj292014

Mikroushqyesit mbrojnë lëkurën në dimër

Disa mikroushqyes të marrë në rrugë orale e mbrojnë në mënyrë efektive lëkurën nga ndryshimet e temperaturave gjatë dimrit dhe ndihmojnë parandalimin e plakjes.
transparent

jan142016

Gatimi i duhur i ushqimeve për të kufizuar humbjet e vitaminës C

Perimet përmbajnë komponentë bioaktivë që mund të modifikohen lehtësisht nga trajtimet termike para konsumit. Nxehtësia e ndryshon strukturën e matricës bimore, duke eliminuar përbërësit më të vlefshëm. Për shembull një trajtim termik i butë i pasuar nga një ftohje e shpejtë, çaktivizon enzimat bimo
transparent

sht72016

Vitamina C kundër kataraktit

Vitamina C nuk lufton vetëm të ftohtin dhe sëmundjet tipike të stinës së dimrit, por ndihmon edhe kundër kataraktit. Mbi këtë argument është zhvilluar një studim i publikuar në revistën “Ophthalmology” i koordinuar nga Christopher Hammond, profesor i oftamologjisë në “Kings College London”.
transparent

tet262017

Vitaminat gjatë shtatzënisë reduktojnë riskun për autizëm te fëmija

Administrimi i preparateve multivitaminike në fazat e para të shtatzënisë lidhet me një risk të reduktuar për çrregullime të spektrit autik (Asd) te pasardhësi, sipas një studimi vëzhgues të sapopublikuar në British Medical Journal. “Çrregullimet e spektrit autik përfshijnë një seri kushtesh, mes të
transparent

nën192020

Terapia me vitamina në Covid-19. A është e vlefshme? Rekomandimet e Institutit të Lartë të Shëndetësisë në SHBA

Duke qenë se ka të dhëna të pamjaftueshme në dispozicion, Komiteti i Ekspertëve për Trajtimin e COVID-19 në...
transparent

dhj292020

Vitaminat A, E dhe D reduktojnë çrregullimet respiratore. Ja, çfarë thotë studimi

Marrja e vitaminave A, E dhe D mund të lidhet me një reduktim të çrregullimeve respiratore. Këtë e ka thënë një studim vëzhgues i botuar në “BMJ Nutrition Prevention & Health”, sipas të cilit lidhja u gjet me marrjen e...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC