test

nën252014

EMA sugjeron ri-klasifikimin e ulipristalit në kontraceptiv pa recetë

Komiteti i produkteve mjekësore për përdorim njerëzor (CHMP) i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) është shprehur në favor të ri-klasifikimit të ulipristalit, nga ‘’bar me përshkrim mjekësor’’ në ‘’bar pa detyrim recete mjekësore’’
transparent

nën112015

FDA aprovon teste gjenetike të personalizuara

Kompania amerikane “23andMe” ka lajmëruar hedhjen në treg të testeve gjenetike, të cilat konsumatorët mund t’i kryejnë në kushte shtëpie për të kuptuar nëse janë bartës të gjeneve të lidhura me 36 sëmundje të ndryshme. Kjo kompani në vitin 2013 kishte marrë nga Administrata e Barnave dhe Ushqimit në
transparent

pri72016

Edhe pas rezultateve të testeve gjenetike, personat në risk nuk e ndryshojnë stilin e jetesës

Sipas një studimi të publikuar në “British Medical Journal” komunikimi i rezultateve të testeve gjenetike pacientit apo familjarëve ka një impakt të vogël sa i takon ndryshimit të stilit të jetës si p.sh. lënien e duhanpirjes apo shtimin e aktiviteteve fizike.
transparent

nën162018

Ibuprofeni jep shpresa të efikasitetit kundër sëmundjes së Alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit karakterizohet nga depozita të proteinës beta-amiloide (Aâ) në tru, që shndërrohen në vatra të inflamacionit. Neuronet janë shkatërruar nga ky proces inflamator dhe kjo shkakton deficite konjitive që...
transparent

dhj112018

Dozimi i troponinës me ndjeshmëri të lartë, mund të reduktojë testet e stresit kardiak

“Shumë pacientë me sëmundje koronarike i nënshtrohen rregullisht testit të stresit”, shkruajnë autorët, duke kujtuar që ekzaminimi lejon studimin e sjelljes së muskulit kardiak ose variacioneve të parametrave hemodinamike valvulare gjatë...
transparent

mar202020

Covid-19. Për diagnostikimin e shpejtë dhe efikas, mjafton tamponi i ARN-së

Në dritën e provave dhe të dhënave në dispozicion, CTS-ja ka saktësuar se deri më tani, testet e bazuara në identifikimin e antitrupave (të tipit IgM dhe IgG) të drejtuar kundër virusit Sars-CoV-2 nuk janë në gjendje të sigurojnë rezultate...
transparent

pri152020

Testimi për coronavirusin. FDA-ja miraton testin e parë diagnostik të salivës

Është krijuar testi i parë i salivës për të diagnostikuar Covid-19: Administrata e Ushqimit dhe e Barnave në Amerikë (FDA) sapo ka aprovuar ekzaminimin e krijuar në laboratorët e Universitetit Rutgers në Nju Xhersi...
transparent

kor32020

Tamponi për Covid-19, tani në QSUT. Prof. dr. Andi Korraqi: Laboratori i mikrobiologjisë ka përvojën e duhur

Testi për Covid-19 nëpërmjet tamponit pritet të fillojë të kryhet këto ditë edhe në laboratorin e mikrobiologjisë në Qendrën Spitalore Universitare. Por, shefi i laboratorit, prof. dr. Andi Korraqi ka shpjeguar se ky tampon do të kryhet si...
transparent

tet212020

Tamponi ultra i shpejtë. Oksfordi zhvillon testin diagnostikues. Synohet të përdoret në zyra, diskoteka, aeroporte

Studiuesit e Universitetit të Oksfordit kanë zhvilluar një test jashtëzakonisht të shpejtë diagnostikues që në më pak se pesë minuta është në gjendje të identifikojë...
transparent

maj42021

Tamponi nazofaringeal. Nëse nuk kryhet si duhet, mund të ndodhin komplikacione. Ja, se cilat

Një letër kërkimore e botuar në "Jama Otolaryngology - Head & Neck Surgery" theksoi rëndësinë e faktit që tamponet nazale për hulumtimin e Covid-19 të kryhen nga personeli i trajnuar siç duhet. "Ne studiuam...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC